[ad_1]

انتظار ناامید کننده در فرودگاه کابل

بعدازظهر طولانی و گرم دیگری در پایتخت کابل رو به پایان است. هزاران خارجی و افغان ، که بسیاری از آنها خانواده هایی با فرزندان خردسال بودند ، دروازه های فرودگاه بین المللی حامد کرزی را که به شدت تحت مراقبت قرار داشتند ، محاصره کردند. آنها امیدوارند بتوانند سوار یکی از آخرین پروازهای خروج از افغانستان شوند.

ساعاتی قبل ، چندین گلوله شلیک شد که هواپیمای ترابری نظامی ایتالیایی حامل نزدیک به 100 افغان از فرودگاه بین المللی حامد کرزی کابل خارج شد. این یکی از صدها پرواز تخلیه خارجی و خصوصی در 12 روز گذشته در افغانستان بود.

هشدارهای امنیتی در فرودگاه کابل به طور غیرمعمول خاص بود. وزارت امور خارجه آمریکا به مردم توصیه کرد که فقط به منطقه فرودگاه نزدیک شوند: “شهروندان آمریکایی حاضر در فرودگاه Abbey Gate ، East Gate یا North Gate در فرودگاه در آن زمان باید فوراً خارج شوند.” در صورت دریافت دستورالعمل های خاص “

صبح 26 آگوست ، وزیر نیروهای مسلح انگلیس در مورد تهدید “فوری” حمله تروریستی در فرودگاه کابل هشدار داد. یک سرباز سابق بریتانیایی به مادری و فرزندان 3 و 5 ساله اش گفت که سریع فرودگاه را ترک کنند. سرباز سابق بریتانیایی می گوید: “ازدحام جمعیت در فرودگاه بسیار هیجان انگیز است.”

راننده ای از لندن که تمام شب در فرودگاه کابل منتظر است نیز تصمیم گرفت حوالی ساعت 15:00 روز 26 اوت (به وقت محلی) حوالی هتل بارون را ترک کند.

این مرد 42 ساله که خواست نامش فاش نشود گفت: “من با همسر و فرزندانم آنجا بودم ، اما تصمیم گرفتم به خانه بروم.” ..

“برخی از مردم رفتند ، اما اکثر آنها ماندند. این مرد از طریق تلفن از کابل گفت: “برخی از دارندگان گذرنامه انگلیسی نیز در فرودگاه منتظر هستند.”

یکی از دارندگان گذرنامه انگلیسی که 20 سال در لندن زندگی کرده است ، گفت که حتی به فرودگاه هم نرفته است. “احساس کردم آنجا بسیار خطرناک است. این مرد گفت: “من یک ایمیل از سفارت انگلیس دریافت کردم مبنی بر اینکه امروز به فرودگاه نروید.”

این مرد اظهار امیدواری کرد که مقامات انگلیسی اتوبوسی را برای تحویل گرفتن او و خانواده اش ارسال کنند. وی گفت: “امیدوارم آنها حمل و نقل را برای ما فراهم کنند.”

“قیامت” در فرودگاه کابل

بعد از ظهر 26 آگوست برای صدها نفر دیگر که هنوز در منطقه خارج از فرودگاه مفقود شده اند ، وحشتناک به پایان رسید و چندین نفر زخمی یا کشته شدند.

در 26 آگوست ، دو انفجار در خارج از فرودگاه کابل ، پایتخت ، در نزدیکی جایی که هزاران نفر منتظر خروج از افغانستان بودند ، رخ داد.

عکس ها و ویدئوهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی نشان می دهد که ده ها نفر مجروح در آمبولانس ها ، برخی روی صندلی چرخدار با لباس خون آلود خوابیده اند.

برات که به همراه پسرعموی خود به فرودگاه آمده بود تا اسناد را به سربازان خارجی نشان دهد ، حدود 10 متر با یکی از انفجارها فاصله داشت.

“جمعیت شلوغ بود و مردم تکان می دادند و می چرخیدند. سر خوردم و بعد انفجار اتفاق افتاد. فکر می کنم چهار یا پنج سرباز مورد اصابت قرار گرفتند. اجساد همه جا هستند. برات به نیویورک تایمز گفت: “مردم وحشت زده و فرار کردند.”

یک مترجم افغان به CBS News گفت که اولین انفجار “واقعاً بد بود ، بسیاری از مردم کشته شدند”. “من یک دختر زخمی را دیدم و او را برداشتم. او را به بیمارستان رساندم ، اما او در آغوش من مرد. آنچه در حال حاضر اتفاق می افتد دلخراش است. کل کشور در حال فروپاشی است. “

فهیم ، شاهد صحنه گفت که طالبان و نیروهای آمریکایی برای متفرق کردن جمعیت به هوا شلیک کردند. میلاد ، که در محل انفجار نیز حضور داشت ، به خبرگزاری فرانسه گفت: “صحنه اینجا کاملاً آشفته است.”

یکی دیگر از شاهدان گفت وقتی اسنادی را کنار گذاشت وحشت کرد که امیدوار بود با همسر و سه فرزندش به او کمک کند در پرواز تخلیه سوار شود. او گفت: “من هرگز نمی خواهم دوباره به فرودگاه بروم.”

شاهدان عینی دیگر می گویند که طالبان به سلاح های خود برای متفرق ساختن جمعیت ادامه می دهند. آژیرها دائماً به صدا در می آمد و بلندگوها به همه دستور می دادند به خانه برگردند. ده ها نفر کشته شدند و لباس و چمدان مردم در خیابان ها پراکنده شد.

پل فرتینگ ، تفنگدار سابق بریتانیایی که یک کمپ نجات حیوانات را در افغانستان اداره می کند ، گفت که او و کارکنانش تحت تأثیر این انفجار قرار گرفتند. پل فرتینگ به PA Media گفت: “ناگهان صدای شلیک گلوله شنیده شد و وسیله نقلیه ما نشانه گرفته شد. اگر راننده ما مسیر را عوض نکرده بود ، مردی با AK-47 به سرش اصابت می کرد.”

یک مترجم سابق نظامی انگلیسی که به همراه همسرش ، دختری 3 ماهه و پسری 3 ساله در نزدیکی فرودگاه کابل بود نیز بیهوده منتظر پرواز تخلیه بود. “این مانند پایان جهان است. مصدومان همه جا هستند “، وی افزود که خوشبختانه خانواده وی در این انفجار آسیب ندیده اند.

دنبال می کنم ВОВ.вн[ad_2]

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *